Původní český muzikál inspirovaný postavou Mistra Jana Husa

O MUZIKÁLU

Muzikál byl nastudován a uveden na scénu občanským sdružením Verbum et musika, které působilo při Církvi československé husitské v Brně-Řečkovicích.
Tato skupina mladých a nadšených lidí nastudovala a uvedla hned dva muzikály Zdeňka Plecha Marnotratný syn (1999) a Kazatel (2002).
Poslední uvedení původního muzikálu se uskutečnilo v roce 2005 v divadle O. Nedbala v Táboře u příležitosti Husových slavností.

Současné zpracování je komorní verzí původního muzikálu a v nastudování (opět) mladých a nadšených lidí je na scénu uvádí Církev československá husitská
v Brně – Židenicích a ZUŠ Veveří, Brno.

Zdeněk Plech o svém muzikálu

Když občanské sdružení Verbum et musica uvedlo můj první muzikál na biblické téma – Marnotratný syn, pocítil jsem neodbytnou touhu napsat něco nového.

Co ale psát? Téma, které je stále aktuální jsem měl. Český kněz, který v boji za Pravdu proti církevní moci položí i vlastní život. Ale jsem vůbec oprávněn ztvárnit dílo o Janu Husovi? Potýkal jsem se sám se sebou, zvažoval jsem všechna pro i proti. Co mohu lidem přinést tímto muzikálem? Jaké reakce mohu čekat, dotknu-li se třeba i nevědomě tohoto českého hrdiny? Jak mě přijme má vlastní církev, Církev československá husitská? Mám divákovi snad nutit svůj postoj k této postavě naší historie?

Ne, zvolil jsem úplně jinou cestu. Když může vzniknout muzikál o Ježíši, o Janě z Arku, nemusím se tohoto tématu bát. Bude však nutno zapojit fantasii. Fantasii, kterou člověku nemůže nikdo vzít, ani proti ní nic namítat. Ano tak napíši i toto dílko! Proto doufám, že nebudete pohlížet na náš výtvor přísným okem historika, ale přistoupíte na naši hru a necháte se unášet dějem, který se stal, či nestal… Snad nám to mistr Jan odpustí.

AUTOŘI A TVŮRČÍ TÝM

Hudba, text a scénář: Zdeněk Plech
Instrumentální aranžmá: Martin Křižka
Úprava hudby pro zpracování 2015: Jiří Najvar
Úprava scénáře pro zpracování 2015: Denisa Zlámalová

Režie: Aleš Kučera
Asistent režie: Tobiáš Štěpánek
Korepetice: Jiří Chlebníček
Produkce: Eva Chlebníčková, Anna Štěpánková

OSOBY A OBSAZENÍ

Jan Hus: Jaroslav Bašus
Prelát: Dominik Levíček
Štěpán z Pálče: Pavel Mazánek
Kateřina z Husince: Monika Kulhánková
Nešťastná žena: Iveta Baráková
Mistr Theobald: Gabriel Štěpánek
Václav IV: Petr Řezníček
Šéfová: Kristýna Kučerová
Pobuda 1: Tobiáš Štěpánek
Pobuda 2: Jiří Sklenák

Sbor: Denisa Zlámalová, Lucie Kvapilová, Nikola Třísková